Angiolog dla dorosłych
w pakietach medycznych Lux Med

Angiologia (z greckiego ἀγγεῖον, angeīon, „naczynie” i -λογία, -logia) to specjalność medyczna poświęcona badaniu układu krążenia i układu limfatycznego, tj. tętnic, żył i naczyń limfatycznych. W Wielkiej Brytanii ta dziedzina jest częściej określana mianem angiologii, a w Stanach Zjednoczonych częściej używa się terminu medycyna naczyniowa.

Dziedzina medycyny naczyniowej (angiologia) to dziedzina zajmująca się zapobieganiem, diagnozowaniem i leczeniem chorób naczyniowych i związanych z naczyniami krwionośnymi. W zakresie angiologii mieszczą się trzy obszary układu krążenia: część zaopatrująca i drenująca układu – tętnice i żyły, przy czym tętniczki i naczynia włosowate należą do naczyń tętniczych. Trzeci obszar dotyczy wtedy układu limfatycznego. Skupiamy się tutaj na chorobach zwyrodnieniowych i zapalnych naczyń kończyn – takich jak choroba zarostowa tętnic, żylaki, obrzęki czy zakrzepica. Naczynia zaopatrujące mózg są również przedmiotem szczególnej uwagi angiologii, na przykład zwężenie tętnicy szyjnej i oczywiście udar. Choroby z zakresu angiologii Lekarze specjaliści i chirurdzy leczą różnorodne schorzenia z zakresu angiologii, w tym: – choroba tętnic szyjnych, w której płytka nazębna (substancja woskowa) gromadzi się w tętnicach szyjnych, które dostarczają krew do szyi i głowy, co prowadzi do ryzyka udaru – tętniak, który może powodować wybrzuszenie naczynia krwionośnego, co może prowadzić do pęknięcia i śmierci – krytyczne niedokrwienie kończyn – poważna blokada tętnicy kończyn dolnych, która powoduje znaczne zmniejszenie przepływu krwi i może wymagać amputacji kończyny – choroba żylna, która powoduje nieprawidłowe lub chore żyły (np. żylaki) – obrzęk limfatyczny, czyli obrzęk spowodowany gromadzeniem się płynu w tkance ciała – Cukrzyca często ma niekorzystne konsekwencje dla zdrowia naczyń. Na przykład choroba tętnic obwodowych może powodować problemy ze stopami wymagające uwagi chirurgów naczyniowych


Bezpieczeństwo danych osobowych jest dla nas priorytetem. Dlatego poświęcamy szczególną uwagę danym osobowym i ich ochronie.

Stosujemy pliki cookie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich przechowywanie w pamięci urządzeń z ustawieniami przeglądarki.