Wyobraź sobie osoby z najbliższego otoczenia i przypomnij sobie jak wygląda ich postawa gdy stoją. Każdy robi to inaczej, prawda? Postawa ciała i styl chodzenia jest cechą charakterystyczną każdego człowieka. Na co dzień utrzymujemy postawę tzw. przyzwyczajenia, inaczej określanego jako nawyk ruchowy. Problem zaczyna się niestety w momencie kiedy jest to nawyk nieprawidłowej postawy ciała. Dlatego też to bardzo ważne by zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości i złe nawyki. Jeśli zaobserwujesz je u swojego dziecka, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą.
Bagatelizowanie takich problemów, w przyszłości może skutkować różnorodnymi powikłaniami chorobowymi. Nieleczone zmiany z czasem mogą poważnie i nieodwracalnie skrzywić kręgosłup. Wady postawy często powodują zaburzenia w budowie i czynnościach wielu narządów i układów organizmu człowieka.
Co to jest prawidłowa postawa?
O prawidłowej postawie mówimy wtedy, gdy poszczególne elementy szkieletu są idealnie do siebie dopasowane i utrzymywane w prawidłowym położeniu dzięki pracy mięśni, ścięgien, więzadeł i chrząstek.
Prawidłowa sylwetka ciała dziecka w wieku wczesnoszkolnym charakteryzuje się:
● wysoko uniesioną głową ustawioną na wprost nad klatką, biodrami i stopami
● barki na jednym poziomie
● lekko ściągnięte łopatki
● kolana delikatnie zgięte w stawach
● brzuch płaski lub lekko wciągnięty
● ręce luźno, swobodnie ułożone wzdłuż tułowia
● naturalnie wygięty kręgosłup w części lędźwiowej
Cechy nieprawidłowej postawy ciała:
● głowa wysunięta do przodu lub pochylona w bok
● zapadnięta klatka piersiowa, barki wysunięte w przód
● wypukły brzuch
● zgarbione, zaokrąglone plecy
● nieprawidłowe wysklepienie stóp
Jak zapobiegać wadom postawy?
Większość noworodków przychodzi na świat ze zdrowym kręgosłupem oraz dobrze rozwiniętymi nogami i stopami. Jak więc utrzymać poprawną postawę u dziecka? Odpowiedź jest prosta: wszechstronna aktywność fizyczna i zdrowy styl życia.
Najważniejszym aspektem w dbaniu o prawidłową postawę jest stworzenie najlepszych warunków do prawidłowego rozwoju. Dostęp do najcenniejszych aktywności zachowujących prawidłową postawę jest zupełnie bezpłatny. Pływanie, skakanie, jazda na rowerze, jazda na rolkach, gra w piłkę, zabawa na świeżym powietrzu! Ruch w każdej postaci jest doskonałym sprzymierzeńcem w przeciwdziałaniu wadom postawy. Sprawność fizyczna jest niezbędna dla optymalnego rozwoju organizmu.
Nie pozwól więc na to, że aktywność fizyczna skończy się na czterech godzinach lekcyjnych wychowania fizycznego w szkole.
Jak pomóc dziecku w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała?
Aby zachować poprawną sylwetkę dziecka należy stosować profilaktykę. Jeśli chcesz ograniczyć wady postawy do minimum, musisz wyrabiać prawidłowe zachowania jego ciała już od momentu przyjścia dziecka na świat.
Unikaj nadmiernego przeciążenia kręgosłupa – pilnuj aby dziecko nosiło plecak na obydwu ramionach. Zwracaj uwagę na wykonywanie codziennych czynności, gdyż prawidłowa postawa powinna być utrzymywana w każdej pozycji – stojącej, siedzącej, leżącej, podczas zabawy czy też w trakcie odpoczynku. Zadbaj o racjonalne odżywianie swojej pociechy (zalecana jest urozmaicona dieta w produkty mleczne, roślinne, zwierzęce, owoce). Dbaj o ochronę przed infekcjami, stresem i przewlekłymi chorobami.
Twoje dziecko lubi prace plastyczne?
Zapoznaj się z zasadami pracy dziecka, które powinno się przestrzegać dla utrzymania prawidłowej postawy siedzącej:
● tułów powinien być wyprostowany i oddalony od stołu 3 – 5 cm;
● nogi dziecka powinny dotykać całymi stopami podłoża;
● głowa powinna być delikatnie pochylona nad stołem, zaś odległość oczu od blatu stołu powinna wynosić ok. 30 cm;
● łokcie nie powinny leżeć na stole, ale wystawać nieco poza jego brzeg
● w czasie pracy przy stoliku dziecko powinno siedzieć prosto i nie pochylać się, nie garbić oraz nie siedzieć na podkurczonych nogach.
Staraj się by co 30-40 minut praca przy stoliku była przerywana zabawą ruchową.
Zabawa na dywanie
Zwróć uwagę w jaki sposób siada Twoje dziecko podczas zabawy na podłodze. Częstą pozycją jaką może przybierać jest ułożenie nóżek w kształcie litery “W”, a więc kolana dziecka są zgięte, stawy biodrowe zaś zrotowane do wewnątrz.
Zaburzenia, których objawem może być siad W:
● obniżone napięcie mięśniowe,
● hypermobilność stawów,
● problemy z równowagą.
Efekty uboczne siadu W:
● nienaturalne zaokrąglenie pleców,
● osłabienie mięśni tułowia,
● rotacja nóżek na zewnątrz,
● koślawienie kolan,
● ustawienie bioder w rotacji wewnętrznej,
● problemy z rozwojem stawów biodrowych,
● skrócenie tylnych mięśni uda.