Nadmierny czas przed ekranem może prowadzić do stanu zmęczeniem oczu nazywanym syndromem cyfrowego zmęczeniea oczu. Dzieje się tak, ponieważ nasze oczy muszą ciężko pracować podczas oglądania ekranów.
Większość osób spędza bardzo dużo czasu patrząc na swoje telefony, tablety, monitory komputerowe i telewizory. W końcu nowoczesne prace często wymagają od ludzi skupienia się na ekranach przez kilka godzin dziennie. Ponadto wiele osób korzysta z mediów cyfrowych lub telewizji, aby odpocząć po pracy. Dlatego też nie ma chwili wytchnienia dla oczu.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o głównych przyczynach i objawach komputerowego zmęczenia oczu, a także o niektórych ćwiczeniach i opcjach leczenia, które mogą go złagodzić.
Przyczyny
Oglądanie cyfrowych ekranów przez długi czas może sprawić, że oczy osoby będą pracować ciężej niż zwykle. Może to powodować zmęczenie oczu, co może prowadzić do rozwoju problemów ze wzrokiem. Oczy są bardziej obciążone, gdy oglądamy ekrany, niż gdy czytamy wydrukowane słowa na stronie.
Dzieje się tak częściowo dlatego, że litery na wielu ekranach nie są tak ostre jak litery drukowane. Dzieje się tak również dlatego, że wiele ekranów ma mniejszy kontrast niż zadrukowana strona, a także dlatego, że ulegają one odbijaniu i odblaskom. Wszystko to może sprawić, że oczy będą pracować wyjątkowo ciężko podczas czytania słów na ekranie.
Inne czynniki również mogą przyczynić się do zmęczenia oczu komputera. Na przykład niektórzy ludzie oglądają ekrany z nieodpowiednich odległości i kątów. Może to prowadzić do przyjęcia niewygodnych i napiętych postaw, zwłaszcza jeśli dana osoba ma ukryte problemy ze wzrokiem.
Ponadto należy zauważyć że częstotliwość mrugania u ludzi dramatycznie spada podczas oglądania ekranów. Mruganie jest ważną funkcją biologiczną, która utrzymuje powierzchnię oczu w czystości i nawilżeniu. To zmniejszenie mrugania może również wyjaśniać niektóre objawy komputerowego zmęczenia oczu.
Symptomy
Oto niektóre z najczęstszych objawów. Źródło komputerowego zmęczenia oczu:
- zmęczone oczy
- dyskomfort oczu
- suche, podrażnione lub piekące oczy
- niewyraźne widzenie podczas oglądania ekranów lub patrzenia w dal
- trudności z ponownym skupieniem oczu
- wrażliwość na jasne światło
- bóle głowy
- ból szyi i ramion
Ćwiczenia
Niektóre ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu i kontrolowaniu komputerowego zmęczenia oczu. Na przykład American Optometric Association zaleca, aby ludzie przestrzegali zasady 20-20-20. Przestrzeganie tej zasady oznacza patrzenie na coś oddalonego o 20 stóp (ok. 6 metrów) przez 20 sekund po każdych 20 minutach spędzonych na patrzeniu na ekran.
Ustaw alarm co 20 minut podczas pracy, jako przypomnienie o przerwie.
Patrzenie na obiekt oddalony o więcej niż 6 metrów działa równie dobrze. W razie wątpliwości kieruj się raczej na większą odległość niż krótszą.
Wyjrzyj przez okno podczas 20-sekundowych przerw, jeśli jest w pobliżu lub w miarę możliwości wyjdź na zewnątrz. Każdy, kto spędza dzień na siedząco, powinien okresowo wstawać i chodzić, aby zapobiec bólom pleców i karku.
Pomocne może być również poświęcenie trochę czasu każdego dnia na inne ćwiczenia skupienia wzroku. Na przykład spróbuj powoli naprzemiennie koncentrować się na czymś odległym i bliskim.
Kolejnym ćwiczeniem jest ósemka. Obejmuje to spojrzenie na obszar podłogi oddalony o 10 metrów. Następnie osoba powinna powoli poruszać oczami w kształcie ósemki przez 30 sekund w jedną stronę, a następnie 30 sekund w drugą stronę.
Istnieją pewne dowody sugerujące, że te ćwiczenia mogą pomóc w komputerowym zmęczeniu oczu. Na przykład jedno z badań wykazało, że patrzenie na odległe przedmioty podczas przerw w pracy może znacznie zmniejszyć objawy syndromu widzenia komputerowego.
Wskazówki dotyczące zapobiegania zmęczeniu oczu
Używaj kropli do oczu: osoba mruga mniej niż zwykle podczas korzystania z ekranów cyfrowych, co może wysuszać oczy. Sztuczne łzy można kupić w większości aptek, a także przez internet. Użytkownicy soczewek kontaktowych powinni sprawdzić, czy produkt nadaje się do stosowania podczas noszenia soczewek. Osoby z pewnymi schorzeniami oczu mogą potrzebować kropli do oczu bez konserwantów.
Wybieraj okulary zamiast soczewek kontaktowych: Rozważ noszenie okularów zamiast soczewek kontaktowych podczas długich okresów pracy przy komputerze. Soczewki kontaktowe mogą pogorszyć suchość oczu.
Użyj nawilżacza: Zwiększenie wilgotności w zbyt suchym pomieszczeniu może złagodzić objawy suchego oka. Można to zrobić za pomocą nawilżacza.
Zmniejsz odblaski ekranu: Ochronne ekrany przeciwodblaskowe można stosować na komputerach, telefonach, tabletach i okularach, aby zapobiec problemom z oczami. Ponadto płaskie ekrany mają zwykle mniej odblasków niż zakrzywione. Dodatkowo różni ludzie wymagają różnych intensywności światła do pracy. Na przykład osoby w wieku powyżej 50 lat mogą potrzebować dwukrotnie większej ilości światła niż osoby w wieku 20 lat.
Sprawdź lokalizację ekranu: zaleca się aby ekran komputera znajdował się 64 cm od oczu, mniej więcej na długość ramienia osoby. Najlepiej umieścić ekran tak, aby spojrzenie osoby skierowane było lekko w dół.
Dostosuj kontrast i jasność ekranu: Zmień ustawienia, aby ekran był wystarczająco jasny, aby czytać tekst bez wysiłku. Właściwy kontrast może się zmieniać w zależności od obecności światła słonecznego.
Regularnie sprawdzaj wzrok: nieskorygowane problemy ze wzrokiem są główną przyczyną zmęczenia. Regularne wizyty kontrolne zapewniają, że wszelkie zmiany wzroku danej osoby zostaną szybko rozwiązane.
Kiedy iść do lekarza?
Każdy, u kogo objawy komputerowego przeciążenia oczu powodują znaczny dyskomfort lub upośledzenie, powinien rozważyć wizytę u lekarza lub poddanie się badaniu wzroku. Niektóre objawy komputerowego zmęczenia oczu mogą się rozwinąć lub pogorszyć z powodu ukrytego problemu ze wzrokiem. Niektóre osoby mogą nie być świadome tych problemów. Może tak być, jeśli rozwinęły się w późniejszym życiu. Jeśli jednak dana osoba podejrzewa ukryty problem ze wzrokiem, ważne jest, aby spotkała się z okulistą. Okulista może przetestować wzrok danej osoby i określić rodzaje okularów lub soczewek korekcyjnych, które są odpowiednie do jej potrzeb.